KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ

Dnia 20 czerwca 2018 roku, w 35 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Poznaniu oraz w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w łączności z 1050. rocznicą powołania do istnienia biskupstwa poznańskiego zapraszamy na XXIII Spotkanie Modlitewne pod Krzyżem Papieskim na poznańskich Łęgach Dębińskich (ul. Ojca Mariana Żelazka). Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21.00 Apelem Jasnogórskim, następnie w obecności relikwii św. Jana Pawła II i św. Urszuli Ledóchowskiej zgromadzeni na modlitwie odmówią różaniec w intencji Ojczyzny oraz z podziękowaniem za 1050. lat istnienia biskupstwa poznańskiego.Tradycyjnie zaprośmy do udziału wiernych z naszych parafii, zwłaszcza wiernych z terenu miasta Poznania i okolic.

Archidiecezja Poznańska organizuje kolejną Archidiecezjalną pielgrzymkę tym razem autokarową do Sanktuariów Maryjnych Chorwacji i Bośni, w dniach od 27.04 do 5.05.2019 roku.

Przekazujemy kilka informacji na temat pielgrzymki:

 1. Termin od 27 kwietnia (wyjazd z Poznania) do 5 maja 2019 r.

 2. Cena 400 euro i 1020 zł. W tej cenie są wliczone wszystkie opłaty i bilety wstępu.

 3. Zgłoszenia na pielgrzymkę można dokonać w Kurii Metropolitalnej u Księdza Kanclerza tel. 61/851-28-00 lub (601) 772-833. Prośba o wstępne zgłaszanie liczby uczestników do końca roku 2018.

 4. Przy zgłoszeniu trzeba podać następujące dane:

 • imię i nazwisko oraz data i miejsce urodzenia,

 • adres zamieszkania z kodem pocztowym oraz telefon kontaktowy,

 • numer i seria dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz termin ważności,

 • wpłata 500 zł

 1. Pielgrzymkę obsługuje Biuro pielgrzymkowo-turystyczne Ad Astra
  z Ornontowic.

 2. Informacja o pielgrzymce oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Archidiecezji www.archpoznan.pl. w zakładce Duszpasterstwo, Pielgrzymki.

———————————————————————————————-

ARCYBISKUP METROPOLITA Poznań, dnia 14 czerwca 2018 roku

POZNAŃSKI

Umiłowani Archidiecezjanie!

Nasza archidiecezja przeżywa w tym roku jubileusz 1050-lecia powołania do istnienia – pierwszego na ziemiach polskich – biskupstwa w Poznaniu. Z tej okazji razem dziękujemy za wspólnotę wiary oraz za wszelkie łaski, jakie z dobroci Pana Boga otrzymaliśmy na przestrzeni dziejów. Na nowo odkrywamy i poznajemy dziedzictwo i misję Kościoła, uświadamiając sobie jednocześnie wielką dobroć Boga, który przez sprawowanie sakramentów świętych i głoszenie słowa Bożego prowadzi nas do zbawienia.

Za nami jest już wiele jubileuszowych wydarzeń. Odbyły się w sesje naukowe, misja ewangelizacyjna w naszym mieście, kongres parafialnych rad duszpasterskich oraz nade wszystko parafialne dziękczynienie za dar biskupstwa poznańskiego, które miało miejsce w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, czego zewnętrznym znakiem było bicie dzwonów o godzinie 20.00 w całej Archidiecezji Poznańskiej.

Zbliżają się centralne obchody jubileuszowe z udziałem legata papieskiego, ks. kardynała Dominika Duki, przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych oraz innych zaproszonych gości. Będą one miały miejsce w dniach od 22 do 24 czerwca 2018 roku.

Serdecznie zapraszam wszystkich Umiłowanych Archidiecezjan do wzięcia udziału w radosnym świętowaniu. Zaproszenie kieruję do kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich członków ruchów, wspólnot i organizacji katolickich działających na terenie archidiecezji. Zapraszam młodych i starszych, małżonków z dziećmi. Bądźmy razem. Niech nikogo nie zabraknie we wspólnym dziękczynieniu za dar Kościoła na naszych ziemiach.

Program centralnych uroczystości będzie następujący:

W piątek, dnia 22 czerwca br., z kościoła Ojców Franciszkanów na wzgórzu Przemysła w Poznaniu o godzinie 17.00 przejdzie procesja z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania do Poznańskiej Fary, w której o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza Święta.

Sobota, dnia 23 czerwca 2018 roku będzie głównym dniem centralnych obchodów jubileuszowych 1050 lecia biskupstwa poznańskiego. Zapraszam Archidiecezjan do wzięcia udziału w procesji, która wyruszy o godzinie 13.30 z Poznańskiej Fary na Plac Katedralny. Przejdziemy tam wraz z wizerunkiem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Przy katedrze trwać będzie czuwanie młodych. O godzinie 17.00 rozpocznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Jego Eminencji Księdza Kardynała Dominika Duki, legata papieskiego. Po Mszy Świętej trwać będzie radosny koncert uwielbienia.

W niedziele, dnia 24 czerwca 2018 roku o godzinie 13.00 zostanie odprawiona w Bazylice Archikatedralnej uroczysta Eucharystia dla rodzin.
Po jej zakończeniu rozpocznie się festyn dla rodzin.

Przez obecność wyraźmy naszą wiarę i pokażmy radosną przynależność do Chrystusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala.

Chorych i cierpiących proszę o modlitwę w intencji Archidiecezji Poznańskiej, zwłaszcza zaś o modlitwę w intencji błogosławionych owoców jubileuszowego świętowania oraz o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

W oczekiwaniu na wspólne świętowanie wszystkim z serca błogosławię

† Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Zapraszamy na pielgrzymki

Serdecznie zapraszam na Parafialną pielgrzymkę w dniach 23-27 lipca 2018 r. TRASA: Częstochowa – Dukla – Dębowiec – Miejsce Piastowe – Komańcza – Ustrzyki Dolne – Solina – Polańczyk – Myczkowce – Kalwaria Pacławska– Przemyśl – Krasiczyn – Łańcut – Leżajsk.

Cena: 880 zł. Na koszty programowe należy przeznaczyć ok. 90 zł.

Szczegółowy program: w załączonym odnośniku – kliknij tutaj (lub można odebrać w zakrystii). Zapisy w biurze parafialnym.

Pragniemy również zorganizować parafialną pielgrzymkę do Portugalii i Santiago de Compostella. Termin: TERMIN: 17-24.09.2018 r. TRASA: FATIMA – ALJUSTREL – ALCOBACA – BATALHA – NAZARE – BOM JESUS/ BRAGA – SANTIAGO DE COMPOSTELA – COIMBRA – SINTRA – CABO DA ROCA – LIZBONA. Cena: 3500,-zł + ok. 70 €
(na koszty programowe, miejscowych przewodników).

Szczegółowy program: w załączonym odnośniku – kliknij tutaj (lub można odebrać w zakrystii). Zapisy w biurze parafialnym.

Rekolekcje Wielkopostne

Rozpoczynamy nasze Parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Serdecznie witamy w naszej Wspólnocie O. Tomasza Rydzewskiego – z Zakonu Karmelitów Bosych.

PROGRAM REKOLEKCJI

PUSZCZYKOWO, 24 – 28 lutego 2018 r.

Sobota, 24 lutego

godz. 18.00 – Msza św. z nauką ogólną

Niedziela, 25 lutego

godz. 8.00 – Msza św. z nauką ogólną

godz. 9.30 – Msza św. z nauką ogólną

godz. 11.00 – Msza św. z nauką dla dzieci

godz. 12.30 – Msza św. z nauką ogólną

godz. 17.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

godz. 18.00 – Msza św. z nauką ogólną

Poniedziałek, 26 lutego

godz. 8.00 – Msza św. z nauką ogólną

godz. 18.00 – Msza św. z nauką ogólną

Wtorek, 27 lutego

godz. 8.00 – Msza św. z nauką dla chorych i starszych

godz. 18.00 – Msza św. z nauką ogólną

 • po Mszy św. do godz. 20.00 Nabożeństwo pokutne i okazja do Spowiedzi św.

Środa, 28 lutego

godz. 8.00 – Msza św. z nauką ogólną i błogosławieństwo rekolekcyjne

godz. 18.00 – Msza św. z nauką ogólną i błogosławieństwo rekolekcyjne

 • po Mszy św. będzie możliwość przyjęcia Szkaplerza karmelitańskiego

Okazja do spowiedzi świętej pół godziny przed każdą Mszą Świętą.

WEEKEND DLA NAUCZYCIELI

9 – 11 marca 2018 r.

Propozycja kierowana do nauczycieli i wychowawców. Będzie to czas odpoczynku przy Bogu, czas refleksji, modlitwy i wyciszenia. Każdego dnia będzie czas na modlitwę osobistą, Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu oraz rozważanie Słowa Bożego. Weekend poprowadzą: s. M. Rut Szymanowska Sł. M. i ks. Prob. Marek Matyba.

miejsce: Centrum Duchowości Bł. Edmunda, Luboń, Pl. E. Bojanowskiego 6

opłata: 120, zł ( 2 noclegi + pełne wyżywienie )

początek: 18:00, koniec: 13:00

zgłoszenia: centrum.edmunda2017@gmail.com lub tel. tel. +48 512 523 069

WSKAZANIA PASTERSKIE DOTYCZĄCE PRZEPISÓW POKUTNYCH W ZWIĄZKU Z WIELKIM POSTEM 2018

 

„Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy” (Dz 3,19-21). Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, na podstawie prawa Bożego zobowiązani są czynić pokutę. Żeby jednak – przez wspólne zachowanie pokuty – złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, podczas których wierni powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość (por. kan. 1249 KPK). Dniami pokuty w Kościele powszechnym są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu (por. kan. 1250 KPK).

Mając na uwadze powyższe normy, polecam, aby w Archidiecezji Poznańskiej przestrzegano następujących zasad:

I  PRZEPISY POSTNE

A. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły

 1. Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni:
 2. we wszystkie piątki całego roku,
 3. w Środę Popielcową.

Równocześnie – ze względu na tradycję tego dnia w Polsce – zachęcam wiernych
do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie
z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.

Wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni:

 1. w Środę Popielcową,
 2. w Wielki Piątek.
  Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.

Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to,
co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się
od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.

 1. Dla słusznej przyczyny proboszcz może udzielić w pojedynczym przypadku
  – poszczególnym wiernym, poszczególnym rodzinom lub wspólnotom wiernych – dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych, z wyjątkiem:
 2. Środy Popielcowej,
 3. Wielkiego Piątku.

Proboszcz winien jednak nałożyć na korzystających z dyspensy obowiązek modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz złożenia ofiary do skarbony z napisem „Jałmużna postna”, względnie częstszego spełniania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.

Z dyspensy udzielonej przez jakiegokolwiek proboszcza Archidiecezji Poznańskiej mogą korzystać wierni Archidiecezji Poznańskiej wszędzie, gdziekolwiek się znajdują, a także wszyscy inni wierni przebywający na terenie Archidiecezji Poznańskiej.

Tej samej władzy dyspensowania udzielam wszystkim kapłanom podczas pełnienia posługi duszpasterskiej na cmentarzach komunalnych Poznań-Junikowo i Poznań-Miłostowo, a także spowiednikom przy sprawowaniu Sakramentu Pokuty.

Prośbę o dyspensę – w formie pisemnej – można także kierować do Kurii Metropolitalnej.

Przed posiłkiem należy poinformować zainteresowanych o udzielonej dyspensie.

 1. Powstrzymywanie się od zabaw

Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i wolności serca (zob. KKK 2043).  Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.

 1. CZAS KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ

Czas Komunii wielkanocnej, obejmuje okres od Środy Popielcowej, tj. od dnia
14 lutego 2018 r. do Niedzieli Najświętszej Trójcy, tj. do dnia 27 maja 2018 r. Przyjęcie Komunii św. z okazji Wielkanocy w naznaczonym terminie należy
do podstawowych obowiązków katolika.

Zachęcam gorąco Archidiecezjan, aby z żywą wiarą i żarliwą skruchą przystąpili do Sakramentu Pojednania i duchowo odnowieni przyjęli Chrystusa w Komunii św.

 • DANINA DIECEZJALNA

Każdy wierny – w miarę swoich możliwości – zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła. Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej Archidiecezji. Fundusze z daniny diecezjalnej przeznaczane są na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych Archidiecezji.

Serdecznie dziękuję za zrozumienie tych potrzeb i za składane ofiary.

 

† Stanisław Gądecki

                                          Arcybiskup Metropolita Poznański

 

Poznań, dnia 7 lutego 2018 roku.